БЛОГ

Яка відповідальність за неподання повідомлення або звітності з КІК?

Відповідальність за неподання контролюючою особою звіту про контрольовані іноземні компанії (КІК) залежить від конкретної юрисдикції та її податкового законодавства. Ось загальні положення, які можуть бути застосовані:
  1. Штрафи та пені: Неподання звіту про КІК часто призводить до значних штрафів. Розмір штрафу може залежати від обсягу прибутків КІК або фіксованої суми, визначеної законодавством.
  2. Адміністративна відповідальність: Крім штрафів, контролююча особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності, що може включати заборону на певні види діяльності, анулювання ліцензій тощо.
  3. Кримінальна відповідальність: У випадках значного ухилення від сплати податків або умисного неподання звіту, можуть бути застосовані кримінальні санкції, включаючи позбавлення волі.
  4. Додаткові податки та нарахування: Податкові органи можуть вимагати сплати не лише основного податку, але й додаткових податків і нарахувань за весь період, протягом якого звіт не подавався.
  5. Позбавлення права на податкові пільги: Контролюючі особи, які не подають звіт про КІК, можуть бути позбавлені права на податкові пільги та звільнення, які могли б бути їм доступні в разі належного виконання своїх обов'язків.
В Україні, наприклад, відповідальність за неподання звіту про контрольовані іноземні компанії передбачена Податковим кодексом. З першого погляду все зрозуміло – порушив вимоги звітування, відповідай! Відкриваємо статтю Податкового кодексу та вирішуємо, що дешевше: понести витрати на підготовку та звітування чи сплатити штраф і не перейматися.

Щоб вирішити це питання, потрібно оцінити розмір можливих штрафів та порівняти їх із витратами на підготовку та подання звітності. Важливо також врахувати, що крім фінансових санкцій, можуть виникнути інші наслідки, такі як:

  1. Репутаційні ризики: Порушення податкового законодавства може негативно вплинути на ділову репутацію контролюючої особи.
  2. Подальший аудит: Податкові органи можуть уважніше перевіряти діяльність осіб, які не виконують вимоги звітності.
  3. Можливі додаткові санкції: Залежно від обставин, можуть застосовуватися додаткові санкції або нарахування.

Тому, крім суто фінансового аспекту, необхідно враховувати і ризики, пов'язані з недотриманням законодавства.

Відповідальність за неподання контролюючою особою звіту про контрольовані іноземні компанії передбачена п.п. 120.7 ст. 120 Податкового кодексу України.

За кожен факт неповідомлення контролюючою особою протягом 60 днів про будь які юридичні дії стосовно КІК - 300 прожиткових мінімумів, з моменту настання такої юридичної події.

За ненадання контролюючою особою Звіту по кожному КІК - 100 прожиткових мінімумів.

Додатково за кожен день зволікання, але не більше 50 прожиткових мінімумів за несвоєчасне подання контролером звіту 1 прожитковий мінімум .

За кожен факт не відображення контролером у звіті про КІК інформації про наявні контрольовані компанії та/або не відображення стосовно наявних КІК - 3 % суми доходу КІК або 25 % скоригованого прибутку КІК, але не більше 1000 прожиткових мінімумів.

За ненадання або надання не в повному обсязі контролюючою особою документації з трансфертного ціноутворення, інших копій первинних документів КІК на запит контролерів - 3 % від суми доходу КІК, але не більше 1000 прожиткових мінімумів.
Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє платника податку від обов’язку подання звіту про контрольовані іноземні компанії та підтверджувальних документів з ТЦУ, передбачених статтею 39-2 Податкового Кодексу.
У разі, якщо платник податків сплатив штрафи, та все одно не виконав обов’язок щодо звітування, до нього застосовуються додаткові фінансові санкції.

Порядком проведення перевірки контролюючої особи затвердженого наказом Мінфіну від 1 листопада 2022 року № 360, передбачено, що

якщо до власника КІК було вже застосовано штрафну санкцію за ненадання контролюючою особою Звіту по КІК у розмірі 100 прожиткових мінімумів. Власник сплатив цей штраф вчасно, та все одно так і не подав Звітність по КІК та не надав підтверджувальних документів з трансферного ціноутворення впродовж 30 календарних днів.

То в такому випадку до нього буде застосована додаткова штрафна санкція в розмірі 5 ПМ за кожен день не подання Звіту та документації ТЦУ.
Крім того слід враховувати:

Кожне зволікання з поданням звітності збільшує розмір штрафу

Так як, розмір всіх фінансових санкцій (штрафів) на пряму залежить від розміру прожиткового мінімуму встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року на момент виявлення порушення.

Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.

Разом зі звітом про КІК потрібно подати завірені належним чином копії фінансової звітності КІК складеної в країні реєстрації КІК. Стосовно вимог щодо звітності розповімо в іншій публікації.
Якщо вам потрібна допомога щодо питань, пов'язаних із набуттям статусу контролера іноземної компанії, наша команда завжди готова надати професійну підтримку у вирішенні ваших запитань.